Όλος ο κόσμος αποθεώνει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο: Η τάπα που «τρέλανε» τους πάντες και οι μεγαλές στιγμές στο τελευταίο λεπτό

Γιάννη Αντετοκούνμπο: Ο παίκτης που οδήγησε στη νίκη επί της Κροατίας

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο παίκτης που κλείδωσε την νίκη για την Εθνίκη επί της Κροατίας στην πρεμιέρα του Eurobasket 2022.

Οι παίκτες του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς επέστρεψαν από το -19 και πλησίασαν στο καλάθι (82-84), ωστόσο στο τελευταίο λεπτό ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τους αρνήθηκε την ανατροπή.

Στα 57’’ για το φινάλε, έκοψε τον Ζούμπατς και στη συνέχεια κάρφωσε την μπάλα, μετά την τρομερή ασίστ του Καλάθη. Αυτό που έκανε στη συνέχεια, όμως, «τρέλανε» όλους όσους παρακολούθησαν το ματς.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Οι μεγάλες στιγμές από τον αγώνα με την Κροατία

Ο Σμιθ βρέθηκε αμαρκάριστος στη γωνία, αλλά ο Αντετοκούνμπο, ο οποίος βρισκόταν μέσα στη ρακέτα, έτρεξε και με ένα τρομερό άλμα έκοψε την μπάλα! Στη συνέχεια έφυγε στον αιφνιδιασμό, όπου με γκολ φάουλ «κλείδωσε» τη νίκη.