Τσιτσιπάς: Θρίαμβος για το Στέφανο! Προκρίθηκε στους 4 του Ρολάν Γκαρός

Τσιτσιπάς: Προκρίθηκε στους 4 του Ρολάν Γκαρός

Τσιτσιπάς: Ο 22χρονος Έλληνας τενίστας, άγγιξε την τελειότητα, χθες βράδυ. Ο νεαρός πρωταθλητής κέρδισε με 3-0 σετ, τον Ρώσο Ντανίλ Μεντβέντεφ. Ανοίγοντας έτσι τον δρόμο για τα ημιτελικά του Roland Garros.

Με μία μαγική εμφάνιση, μία εμφάνιση… τελικού, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε τεράστια νίκη επί του Ντανίλ Μεντβέντεφ με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 7-5) και πήρε με πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση στους ημιτελικούς του Roland Garros, για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Ο Τσιτσιπάς ήταν κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού συγκεντρωμένος στο πλάνο του και εξοπλισμένος με υπομονή, έφτασε σε μία πολύ μεγάλη νίκη.

Ο Μεντβέντεφ, πάλεψε, έκανε την αντεπίθεσή του στο δεύτερο σετ, αλλά στη συνέχεια έπαιξε με νεύρα, και στο τέλος υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Στέφανου Τσιτσιπά.

Συγκεντρωμένος ο Τσιτσιπάς στον χθεσινό αγώνα

Απέναντι στον «κακό του δαίμονα» και Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε ένα από τα πιο ώριμα ματς της καριέρας του.

Ήταν συγκεντρωμένος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και αντέδρασε πάρα πολύ ψύχραιμα όσες φορές ο Ρώσος επιχείρησε να τον «στριμώξει». Έβρισκε πάντα τις λύσεις να παίρνει μεγάλους πόντους, ιδιαίτερα στο δεύτερο και τρίτο σετ.

Η δεύτερη νίκη σε 8 ματς απέναντι στον Μεντβέντεφ έστειλε τον 22χρονο πρωταθλητή στους ημιτελικούς του Γαλλικού Όπεν. Την Πέμπτη (10/06) θα κληθεί απέναντι στον πολύ φορμαρισμένο Αλεξάντερ Ζβέρεφ να κάνει ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του τροπαίου.

Η στιγμή θριάμβου του 22χρονου Έλληνα πρωταθλητή

Οι καλύτερες στιγμές στον αγώνα Τσιτσιπά – Μεντβέντεφ

Οι αγώνες του Έλληνα νεαρού τενίστα, εναντίον του Ρώσου

Ο Τσιτσιπάς πήρε «εκδίκηση» από τον Ρώσο, μετά την ήττα του με 3-0 στους «4» του Australian Open, πριν λίγους μήνες. Μάλιστα, η χθεσινή είναι η δεύτερη νίκη σε 8 ματς απέναντι στον Μεντβέντεφ. Ο θριάμβος του, τον έστειλε στους ημιτελικούς του Ρολαν Γκαρός. Tην Πέμπτη (10/06) θα κληθεί απέναντι στον πολύ φορμαρισμένο Αλεξάντερ Ζβέρεφ, να κάνει ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του τροπαίου. Με τη νίκη αυτή, θα ανέβει για πρώτη φορά στην καριέρα του στο Νο4 της ATP. Αρκεί να ξεπεράσει το εμπόδιο του Γερμανού στον ημιτελικό της Πέμπτης.

Τσιτσιπάς Στέφανος – Μεντβέντεβ Ντανίλ 3-0 (6-3, 7-6, 6-5)