Ο Μίλτος Τεντόγλου που ονειρευόταν να γίνει σεφ αλλά ευτυχώς έγινε Ολυμπιονίκης και Παγκόσμιος Πρωταθλητής!

by Newsroom i-diakopes.gr

Μίλτος Τεντόγλου: Ο κορυφαίος Έλληνας Παγκόσμιος Πρωταθλήτης

Ο Μίλτος Τέντογλου είχε αποκαλύψει πως όταν ήταν μικρός ήθελε να γίνει σεφ. Η ζωή τα έφερε έτσι όμως που ευτυχώς, ο Μίλτος Τέντογλου ανακαλύφθηκε από τον Βάγγελη Παπανίκο ο οποίος είναι προπονητής στα Γρεβενά.

Είδε ότι ο πιτσιρικάς ήταν άσος στο παρκούρ και τον έπεισε να δοκιμάσει τις δυνατότητές του στον στίβο. Όχι στο μήκος, αλλά στο ύψος.

Το μήκος ήρθε μετά. Ήταν το αγώνισμα που κατάφερε να συνδυάσει την εκρηκτικότητα στο τρέξιμο με την αλτικότητα. Κι όλα τα άλλα έγιναν… ιστορία!

Το περασμένο καλοκαίρι εντυπωσίασε όλο τον κόσμο με τον αγώνα – θρίλερ στον τελικό του μήκους στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

Ο Κουβανός Ετσεβερία είχε στα χέρι του το χρυσό μετάλλια με τα 8μ41 από την τρίτη του προσπάθεια. Ο Μίλτος, όμως, είχε τον τελευταίο λόγο. Προσγειώθηκε κι αυτός στα 8μ41, αλλά πήρε το χρυσό με καλύτερη δεύτερη προσπάθεια (8μ15 ο Μίλτος, 8μ09 ο Κουβανός)

Η επική δήλωση του Μίλτου Τέντογλου μετά από το άλμα των 8μ41

Πήρε όμως χρυσό και μετά τον αγώνα. Στις δηλώσεις. Με την παροιμιώδη ψυχραιμία του είπε ότι έκανα ένα… αλματάκι. Μόνο που αυτό ήταν 8μ41!

Στο Βελιγράδι, την Παρασκευή πήρε ένα ακόμα χρυσό με διαφορετικό τρόπο. Έσβησε από την αρχή τα όνειρα των αντιπάλων του με το 8μ55 κι άφησε άφωνο τον εκφωνητή που περιέγραφε την προσπάθειά του…

Τώρα στα 24 χρόνια τι άλλο έχει να μας… σερβίρει ο παρολίγον σεφ; Δεν έμειναν και πολλά. Ολυμπιονίκης (Τόκιο, 2021) Παγκόσμιος Πρωταθλητής στον κλειστό (Βελιγράδι, 2022), Πρωταθλητής Ευρώπης (Βερολίνο, 2018) και δύο φορές Πρωταθλητής Ευρώπης στον κλειστό (2019, Γλασκώβη, 2021 Τορίνο) «κλείνει» το πρώτο μέρος της συλλογής του με το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στον ανοιχτό στίβο (15-24 Ιουλίου, Γιουτζίν Όρεγκον) κι αρχίζει να προσθέτει στα ήδη υπάρχοντα με το Ευρωπαϊκό ανοιχτού στίβου (16-21 Αυγούστου, Βερολίνο).

Καλή του επιτυχία και να μην αλλάξει. Να μείνει έτσι όπως είναι cool…