«Γίγαντες στο Τόκιο»: Η Εθνική Ελλάδος Πόλο κέρδισε την πανίσχυρη Ουγγαρία γράφοντας ιστορία

by Τόνια Τζαφέρη

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Η Εθνική Ελλάδας κέρδισε την πανίσχυρη Ουγγαρία

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Σαρώνει μέχρι στιγμής η Εθνική μας ομάδα στο άθλημα του πόλο. Κατάφερε να κερδίσει ένα από τα μεγαλύτερα φαβορί, την Ουγγαρία. Και πλέον δηλώνει έτοιμη να συνεχίσει δυναμικά, μετά την πολλά υποσχόμενα εμφάνιση της.

Πιο αναλυτικά, η Εθνική ομάδα Πόλο των ανδρών είχε μία εξαιρετική παρουσία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αφού επικράτησε κόντρα στην Ουγγαρία 10-9.

Το αρχικά ισορροπημένο ξεκίνημα (2-3 το πρώτο 8λεπτο) δεν είχε την ανάλογη συνέχεια. Με την Ουγγαρία να ξεφεύγει με 2-5 στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Με τα γκολ των Γενηδουνιά, Φουντούλη μειώσαμε γρήγορα και παρά την απώλεια του Δερβίση (αποβλήθηκε με τρεις ποινές). Και το νέο +2 των Ούγγρων (4-6), ο Καπότσης ισοφάρισε σε 6-6 λίγο πριν το φινάλε.

Το ελληνικό σερί έφτασε στο 3-0 καθώς στο τρίτο 8λεπτο προηγηθήκαμε με 8-6. Και παρά την ισοφάριση των Μαγυάρων ο Γενηδουνιάς 14” πριν το φινάλε διαμόρφωσε το 9-8.

Η τελευταία περίοδος ήταν δραματική με τους Ούγγρους να ισοφαρίζουν 5’40” πριν το φινάλε, αλλά στα 3’40” πριν από το τέλος ο Βλαχόπουλος με γκολ στον παίκτη παραπάνω διαμόρφωσε το τελικό 10-9 καθώς στο φινάλε ο Ζερδεβάς με εντυπωσιακές επεμβάσεις κράτησε το προβάδισμα.

Τα οχτάλεπτα: 2-3, 4-3, 3-2, 1-1.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 2.